Aluminium stair nosing – Recessed with PVC insert- ST9
Price Range
From: $18.70 (Inc GST)
Colour: Clear or Black anodised aluminium
Nosing Size: 60mm wide with a 10mm front depth
Description: Aluminium surface recessed stair nosing with 50mm PVC insert
Insert colours: black, yellow, white and light grey.
Application: Recommended for indoor & outdoor environments with medium to high traffic. These stair nosings are a recessed mounted with either screws or glue directly onto the hard substrates.
Slip Rating: P5/ R13
Colour: Clear or Black anodised aluminium
Nosing Size: 60mm wide with a 10mm front depth
Description: Aluminium recessed mounted stair nosing with 50mm PVC insert.
Insert colours: black, yellow, white and light grey.
Application: Recommended for indoor & outdoor environments with medium traffic. These stair nosings are a recessed mounted with either screws or glue directly onto the hard substrates.
Slip Rating: P5/ R13
Technical Details:
| Base Material: | Alloy: 6060, Temper: T5 |
| Finish: | Clear or Black Anodised |
| Tread Width: | 60mm |
| Front Depth: | 10 |
| Tread Thickness | 4.8mm |
| Insert Type: | PVC |
| Insert Width: | 50mm |
| Insert Colours: | Black, yellow, light grey, white |
| Slip Rating: | R11 |
| Features: | Predrilled and countersunk for concealed screw fixings – once installed, insert covers all fixings |
| Code Compliance: | AS1428.1-2009 |
Specification: Aluminium stair nosing – Recessed with PVC insert- ST9
|
||||||||
| Dimensions | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||
From: $18.70 (Inc GST)







