Securaglow SG6
Price Range
From: $18.70 (Inc GST)
| Base Material: | Alloy: 6060, Temper: T5 |
| Finish: | Clear anodised, Black anodised |
| Tread Width: | 69mm |
| Front Depth: | 10mm |
| Tread Thickness: | 4.8mm |
| Glow Strip: | 12mm photoluminescent strip |
| Base Material: | Alloy: 6060, Temper: T5 |
| Finish: | Clear anodised, Black anodised |
| Tread Width: | 69mm |
| Front Depth: | 10mm |
| Tread Thickness: | 4.8mm |
| Glow Strip: | 12mm photoluminescent strip |
| Insert Type: | Thermoplastic santoprene |
| Insert Width: | 50mm |
| Insert Colours: | Black, yellow, light grey, white |
| Insert Slip Rating: | P5 |
| Code Compliance: | AS1428.1-2021 |
| Features: | Pre-drilled and countersunk for concealed fixings – once installed, insert covers all fixings |
| Application: | Surface mounted on hard floor finishes |
| LRV: | Black: Dry 4.07 / Wet 3.96 Yellow: Dry 46.89 / Wet 46.76 Light grey: Dry 36.02 / Wet 35.96 White: Dry 74.96 / Wet 74.37 |
Specification: Securaglow SG6
|
||||||||
| Dimensions | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||




