Securatread STC7
Price Range
From: $18.70 (Inc GST)
| Base Material | Alloy: 6060, temper T5 |
| Finish | Clear anodised, Black anodised |
| Tread Width | 70mm |
| Front Depth | 10mm |
| Tread Thickness | 4.8mm |
| Insert Type | Corrugated anodised aluminium |
| Insert Width | 50mm |
| Base Material | Alloy: 6060, temper T5 |
| Finish | Clear anodised, Black anodised |
| Tread Width | 70mm |
| Front Depth | 10mm |
| Tread Thickness | 4.8mm |
| Insert Type | Corrugated anodised aluminium |
| Insert Width | 50mm |
| Insert Colours | Black anodised, Clear anodised |
| Insert Slip Rating | P5 |
| Code Compliance | AS1428.1-2021 |
| Features | Predrilled and countersunk for concealed screw fixings – once installed, insert covers all fixings |
| Application | Surface mounted on hard floor surfaces |
| LRV (Light Reflective Value) | Clear anodised Dry: 49.12 Wet: 48.42 Black anodised Dry: 3.10 Wet: 2.82 |
Specification: Securatread STC7
|
||||||||
| Dimensions | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||



